Jak pielęgnować kurtki skórzane?

Nie każdy wie, że kurtki skórzane wymagają odpowiedniej pielęgnacji. To nie jest zwykłe ubranie, które wystarczy wrzucić do pralki, by utrzymać je w czystości. Skórzana kurtka męska wykonana z naturalnych materiałów powinna być odpowiednio czyszczona i konserwowana, by przez długi czas prezentowała się świetnie. O czym trzeba pamiętać?

Natłuszczanie

Męskie kurtki skórzane z czasem mogą robić się sztywne. Oznacza to, że skóra traci naturalnie zawartą w niej wilgoć. To naturalny proces, który ma miejsce zawsze w przypadku naturalnej skóry. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, to z czasem skóra będzie coraz twardsza, aż zacznie pękać, łuszczyć się lub kruszyć.

skórzana kurtka z kapturem męska
męska kurtka skórzana – sklep Dstreet.pl

Na szczęście uniknięcie tej sytuacji nie jest trudne. Wystarczy skórę odpowiednio natłuszczać. Można do tego celu użyć specjalnych preparatów do pielęgnacji takich ubrań, oliwy z oliwek albo oliwki dla dzieci. Nakłada się jej niewielką ilość na wacik, a następnie wciera w materiał. Trzeba być przy tym bardzo dokładnym, by nie pominąć żadnego miejsca. To ważne, bo może ono być później widoczne. Natłuszczona skóra będzie błyszcząca i może mieć odrobinę ciemniejszy odcień, niż przed nałożeniem środka. Z czasem odcień ten znów zacznie blaknąć, co jest znakiem, że powinno się znów natłuścić skórę.

Profesjonalne czyszczenie

Męskich kurtek skórzanych w żadnym wypadku nie należy wkładać do pralki. Woda i detergenty do prania w połączeniu z wysoką temperaturą mogą nieodwracalnie uszkodzić skórę.

Najbezpieczniej oddać ją do profesjonalnego czyszczenia w pralni. Skóra będzie w niej wyczyszczona w specjalny sposób, który nie wymaga użycia gorącej wody. Najczęściej metodą tą jest pranie na sucho w trocinach, które skutecznie umożliwia pozbycie się brudu, zmiękczenie skóry oraz jej wizualne odświeżenie. To bardzo dobra metoda na to, by przywrócić kurtce piękny wygląd po lecie spędzonym na dnie szafy. Takie czyszczenie jest też ważne ze względów higienicznych. Warto przeprowadzać je zawsze wtedy, gdy zauważysz, że Twoja kurtka skórzana jest już brudna.